Вікові дерева: про переосмислення природної спадщини Вінниці йшлося на зустрічі з головним архітектором міста Євгеном Совінським
05 травня 2025, 12:21
В їх гіллі вчувається шепіт легенд. Саме про такі дерева-старожили йшла мова на зустрічі головного архітектора Вінниці Євгена Совінського з містянами, що відбулась у дружній неформальній атмосфері. Під час спілкування всі охочі мали змогу дізнатися про пам’ятки природи та практичний досвід втілення подібних знань для репрезентації та розвитку туристичних проєктів у громаді. Захід відбувся у межах діяльності Бюро охорони культурної спадщини ВМТГ.
Як зазначив на початку зустрічі Євген Совінський, Вінниця є історичним містом. Такий офіційний статус мають лише десятки міст в Україні. Вікові дерева, що збереглися крізь час, відіграють у цьому значну роль та стоять поруч з історичним, архітектурним, археологічним та культурним надбанням.
«За легендою, відтвореною фахівцями Музею Вінниці, саме дуб-велетень допоміг у XVII столітті зберегти документ про набуття нашим містом Магдебурзького права. Тікаючи від переслідування, староста Захарка Сич сховав його у дуплі розлогого дерева, що й змінило хід історії. Адже місцеве самоврядування забезпечило розвиток Вінниці та становлення її як адміністративного центру, – розповів головний архітектор міста. – Дуб же отримав нове значення в історії міста. На пошанування цієї події, плануємо у найближчу річницю набуття Магдебурзького права найменувати одне з таких дерев на честь Захарки Сича».
Проте не дубом єдиним. У Вінниці можна побачити ще чимало рідкісних порід, таких як ялина Аянська, акація біла, модрина європейська, сосна Веймутова. Деякі з них були завезені родиною Ґрохольських та висаджені у П’ятничанському парку.
«Власне до їх збереження ми пропонуємо долучитися громадськості. А саме разом із нашим Бюро та ГО “U7” взяти участь у грантовому проєкті, заявку на який готуємо. Він передбачає маркування зелених довгожителів парку спеціальною позначкою, котра відображатиметься на гугл-мапі та свідчитиме, що наш об'єкт є частиною пам’ятки. В цьому разі зникне можливість спекуляції з будь-якої сторони: чи з позиції хулігана, який прийшов щось зламати, чи з позиції балансоутримувача або місцевого бізнесу, якому щось “заважає” », – зазначив Євген Совінський.
В цілому, з його слів, зелені насадження у місті на сьогодні потребують заходів з підсилення уваги громадськості, серед яких є як комплексні, так і точкові, направлені на збереження одиничних об’єктів-старожилів.
«Вікові дерева потрібно охороняти не тільки тому, що є пам’ятниками історії природи, а й тому, що зберігають неповторний генетичний код. Вони вижили попри урбанізацію міста, стихійні явища та катаклізми. Вони можуть слугувати безцінним матеріалом для досліджень, спрямованих на збереження та примноження біорізноманіття. Наше ж завдання – зберегти їх для нащадків», – наголосив головний архітектор.
Як це важливо – добре знає доцент кафедри будівництва, міського господарства та архітектури Вінницького національного технічного університету Оксана Хороша. Жінка прийшла на зустріч зі своїми студентами, які вивчають тематику палацо-паркових комплексів. Каже: «Для молоді можливість взяти участь у такій зустрічі максимально корисна. Вони дізналися дуже багато інформації, яку потім зможуть використати при написанні власних наукових праць. І взагалі приємно, що відбувся відкритий діалог з молодим поколінням, де усі могли поставити запитання та долучитися до обговорення. Подібна популяризація означеної теми надзвичайно потрібна».
По завершенні зустрічі, усі її учасники були запрошені до подальшої співпраці в написані гранту.
Департамент архітектури та містобудування
Контакти:
(0432) 67-23-65
(0432) 67-21-55
damk@vmr.gov.ua
Ще новини за темами
-
23 червня 2026, 09:08
«Тут як у ресторані»: у ліцеї №18 запрацював оновлений харчоблок
-
22 червня 2026, 14:05
Понад 22 тисячі людей відвідали регіональний ярмарок у Вінниці цими вихідними
-
21 червня 2026, 15:36
У Вінниці до Дня Батька відкрили меморіальну фотовиставку «Тато поруч»
-
19 червня 2026, 15:11
Безпека та оборона, стійкість, турбота. Ключові рішення сесії Вінницької міської ради у червні
-
19 червня 2026, 13:00
На потреби Сил безпеки та оборони виділяємо 12 млн грн, – Сергій Моргунов на сесії Вінницької міськради прокоментував підтримку захисників
-
17 червня 2026, 16:10
Цікаве дозвілля на свіжому повітрі: команда Міжрегіонального координаційного гуманітарного штабу для маленьких вінничан провела чергову благодійну акцію «Діти мають право на дитинство»
Пов'язані новини
Усі новини-
22 червня 2026, 14:05
Понад 22 тисячі людей відвідали регіональний ярмарок у Вінниці цими вихідними
-
21 червня 2026, 15:36
У Вінниці до Дня Батька відкрили меморіальну фотовиставку «Тато поруч»
-
19 червня 2026, 15:11
Безпека та оборона, стійкість, турбота. Ключові рішення сесії Вінницької міської ради у червні
-
19 червня 2026, 13:00
На потреби Сил безпеки та оборони виділяємо 12 млн грн, – Сергій Моргунов на сесії Вінницької міськради прокоментував підтримку захисників
-
17 червня 2026, 16:10
Цікаве дозвілля на свіжому повітрі: команда Міжрегіонального координаційного гуманітарного штабу для маленьких вінничан провела чергову благодійну акцію «Діти мають право на дитинство»
-
15 червня 2026, 19:00
«Для нас важливо, щоб діти мали можливість змістовно та цікаво проводити літо у своєму місті»: Сергій Моргунов відвідав пришкільні табори у ліцеях №18 та №25
Схожі сервіси
Усі сервіси
Громадські слухання
Інформація стосовно проведення громадських слухань Вінницькою міською радою та її виконавчими органами
Підтримка бізнесу
Ми знаємо, що розвинений бізнес є основою стабільності економіки Вінницької міської територіальної громади! Саме тому, ми допомагаємо підприємцям у створенні, розвитку та масштабуванні бізнесу!
ДСНС інформує
Інформація від Державної служби України з надзвичайних ситуацій
Важлива інформація
Актуальна інформація до відома жителів Вінницької міської територіальної громади